To kiedy ten ślub czyli jak wybrać idealną datę ślubu

On wybrał najpiękniejszy diament i zorganizował kolację przy świecach, Ona powiedziała TAK i teraz chodzą 5 cm nad ziemią, a w tle gra romantyczna muzyka. Pora ustalić więc szczegóły i odpowiedzieć na pytanie, które będzie towarzyszyć Wam przez najbliższe miesiące: to kiedy ślub. Oto 3 najważniejsze rzeczy, od których trzeba zacząć planowanie ślubu i wesela i ustalenie daty ślubu.

To kiedy ślub? Pytanie, które po romantycznym „powiedz TAK”  będzie zadawane przez rodzinę i wszystkich znajomych. Można na nie znaleźć odpowiedź robiąc psychotest, quiz czy andrzejkowe wróżby, ale możecie też zajrzeć na naszego bloga. Oto 3 najważniejszych rzeczy, które trzeba wziąć pod uwagę, szukając odpowiedzi na pytanie – jak wybrać datę ślubu?

Czy istnieje coś takiego jak odpowiednia data ślubu? 

W bajce datę wybieramy zaraz po zaręczynach, najlepiej taką, z którą wiąże się historia Waszego związku – data pierwszego spotkania, randki, rocznica zaręczyny, itp. Jeżeli mamy w życiu dużo szczęścia, jest szansa, że się uda. W wersji bardziej realistycznej podczas ustalania daty ślubu musicie odpowiedzieć sobie na kilka pytań. Oto one.

1. Kameralne przyjęcie czy huczna impreza?

Jaki charakter ma mieć Wasze przyjęcie weselne – kameralny obiad dla najbliższej rodziny czy huczna impreza? Od tego zależy wiele, ale przede wszystkim to, ile czasu potrzebujecie na organizację. Rezerwacja obiadu czy nawet całego, małego lokalu który pomieści od kilkunastu do kilkudziesięciu osób, nie będzie problemem – chyba, że uprzecie się na maj czyli czas komunijnego szału lub letnie miesiące czyli szczyt weselnego sezonu. Ale jeżeli marzy się Wam impreza na 200 osób, potrzebujecie trochę czasu aby wszystko dopiąć na ostatni guzik bo duże wesele to większy problem.

2. Jak macie budżet?

Jeżeli jeszcze go nie macie, a już przeglądasz naszego bloga, to najwyższy czas, aby go ustalić. Od tego zależy praktycznie wszystko – od wyboru miejsca wesela, sali, menu, dodatkowych atrakcji oraz cały charakter Waszego ślubu. Chcecie, aby wyglądał jak z bajki czy wolicie przeznaczyć sporą sumę na co innego niż huczna impreza?  To bardzo ważna decyzja, która zweryfikuje cały charakter Waszej uroczystości. Dodatkowo, jeżeli ustalicie swoje oczekiwania i możliwości finansowe na samym początku, unikniecie niedomówień w najbardziej gorącym okresem, tuż przed samym ślubem i po weselu, kiedy przyjdzie czas regulowania należności.

3. Kto płaci?

Niby o pieniądzach się nie rozmawia, ale w tym wypadku, trzeba to zrobić i to jak najszybciej. Patrz punktu wyżej. Jeżeli wszystkie koszty pokrywacie ze swojej kieszeni, to wiecie na co możecie sobie pozwolić. Jeżeli koszty przyjęcia – choćby w części – pokrywają Wasi rodzice, koniecznie przedyskutujcie z nimi to, na jaką sumę możecie liczyć. Nie chcecie chyba, aby podczas wesela okazało się, że macie do dyspozycji mniejszą kwotę niż zakładaliście, a Wasi rodzice nie wiedzieli o niektórych wydatkach.

Kiedy ślub po zaręczynach – czyli czy istnieje odpowiednia data ślubu?

Kiedy brać ślub? Za miesiąc, rok czy za dwa lata? Oczywiście nie ma jednego rozwiązania, a każda para podejmuje tę decyzję samodzielnie, według swojego uznania. Nie zapominajcie jednak, że organizacja takiej imprezy to sporo pracy, a ustalenie sobie krótkiego deadlinu może kosztować Was sporo nerwów. Optymalnym czasem na zorganizowanie ślubu jest rok, ale można zrobić to zarówno w kilka miesięcy, jak i dwa lata.

Jak było u nas?

Planując wesele zakładaliśmy, że odbędzie się ono za dwa lata, w pięknym, zielony maju. Jak się jednak okazało, nasze oczekiwania były na wyrost. Niestety wszystkie lokale, które nam się podobały w majowe niedziele organizowały komunię, a nam zależało na poprawinach. Maj odpadł więc na samym początku. Dalej szukaliśmy sali, która nas zauroczy, a koszt talerzyka nie zrujnuje naszych kieszeni – tak została jedna do wyboru. Datę ślubu dostawaliśmy więc do dostępności hotelu i … zespołu, który będzie grał na weselu. Akurat wypadło na 23 czerwca 2018!

 

One comment Add yours

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *