Zespół na wesele – jak wybrać i zadbać o oprawę muzyczną przyjęcia

Zespół czy DJ? Kwestia oprawy muzycznej wesela jest bardzo ważna. To jeden z tych elementów, który wpłynie na zabawę Waszych gości oraz na Wasze samopoczucie. Co więc wybrać – my zdecydowaliśmy się na zespół. Czym więc kierować się podczas decyzji i poszukiwań i jak wybrać odpowiednią oprawę muzyczną wesela?

 

Eleganckie przyjęcie kontra szampańska zabawa do rana

Marzy Wam się wesele w hollywoodzkim stylu, z zespołem, który będzie elegancko przygrywał do kotleta Wasze ulubione piosenki w jazzowej aranżacji? Brzmi cudownie! Myśleliśmy o tym, od momentu, kiedy ustalaliśmy naszą datę ślubu. Ale po chwili refleksji, zmieniliśmy zdanie. Na nasz ślub zapraszamy ponad 200 osób więc trafienie w gusta muzyczne naszych gości będzie niezwykle trudne. Razem z PM uznaliśmy, że nie warto na siłę forsować naszej „idealnej” wizji oprawy muzycznej i zdecydowaliśmy się jednak na klasyczny zespół na wesele, który gra covery z różnych stylów muzyki.

 

Przede wszystkim 100% muzyki na żywo

Im więcej instrumentów tym lepiej – wiąże się to oczywiście z większą liczbą członków zespołu, a to z kosztem ich wynajęcia (średnio liczy się ok 1000 zł na jedną osobę) oraz dodatkowymi kosztami „talerzyka”, ale naszym zdaniem jest to jedna z kilku rzeczy, na której nie warto oszczędzać.

 

Dwóch wokalistów

Najlepsza sytuacja jest wtedy, kiedy zespół ma w swoim składzie wokalistę i wokalistkę. Taki układ zapewnia nam różnorodność muzyki i na pewno wpłynie na jakość muzyki na przyjęciu.

 

Lista piosenek

Aby uniknąć niepotrzebnego stresu i rozczarowania podczas wesela, jeszcze przed podpisaniem umowy, koniecznie trzeba poprosić o listę utworów, jakie zespół ma w swoim repertuarze. Jeżeli nie ma tam Waszych ulubionych hitów – zapytajcie o nie. Może do czasu Waszego wesela, muzycy dodadzą je do swojego repertuaru, ewentualnie będzie mogli dostarczy je w formie plików mp3 do odtworzenia. Każdy zespół ma inną specyfikę i czuje się lepiej w innym rodzaju muzyki. Niektóre nie lubią grać disco-polo, a inne się w nim specjalizują. Warto o tym wiedzieć już na początku.

 

Oczekiwania VS rzeczywistość

Problem, z którym my spotkaliśmy się na początku. To, że lubimy słuchać jazzu lub muzyki elektronicznej, nie znaczy, że Nasi goście będą znakomicie się przy niej bawili. To samo dotyczy disco-polo, wszyscy znają największe hity, ale to nie znaczy, że będą zadowoleni, jeżeli na przyjęciu nie będzie innego rodzaju muzyki. Dobrze dobrana muzyka na wesele powinna być różnorodna i dopasowana do różnych grup Twoich gości – stare, polskie piosenki dla Twoich rodziców, największe hity disco polo dla kuzynów, a Beyonce i Rihanna dla młodszego pokolenia.

 

Dobre rozeznanie

My zdecydowaliśmy się na zespół, który poznaliśmy na innym weselu, na którym świetnie się bawiliśmy. To do jego dyspozycyjności dostosowaliśmy datę naszego ślubu. Jednak co zrobić, jeżeli nie przychodzi Wam nic do głowy?  Poszukajcie w Internecie, na grupach o tematyce ślubu i filmiki na You Tubie. Zwracajcie uwagę na to, jak bawiły się osoby, które opisują wesele z wybraną kapelą, ale także czy nie ma negatywnych opinii nt. podejścia zespołu czy problemów organizacyjnych.

Sprawdźcie, od czego najlepiej zacząć planowanie ślubu i wesela – To kiedy ten ślub?

 

Formalności

Tak jak w przypadku innych usługodawców, nie zapomnijcie o podpisaniu umowy i ustaleniu najważniejszych kwestii organizacyjnych – czy zespół chce pełne wyżywienie, czy potrzebuje noclegu i czy policzy dodatkowo za dojazd. Ustalcie orientacyjne godziny, do których będzie grał na przyjęciu oraz wynagrodzenie za ewentualne dodatkowe godziny.

3 comments Add yours
  1. Dobrze, że napisano o oczekiwaniach a rzeczywistości. Ile było już takich przypadków, że wbrew pozorom dobry zespół na wesele okazywał się kompletna klapą. Warto jest więc sugerować się opinią znajomych. Może byliście na jakimś weselu i spodobał Wam się zespół? warto wówczas z niego skorzystać, bo… nie kupuje się kota w worku 🙂

  2. Bardzo ciekawy artykuł, ale warto wspomnieć by zespół muzyczny nie składał się z dwóch osób – wokalisty/wokalisty oraz klawiszowca, bo to nie jest zespół. W skład takiego zespołu wchodzić powinno wchodzić perkusista, gitarzysta, czy też basista, oczywiście nie zapominając o wokalistach.

  3. Moim zdaniem kwestia oczekiwań.
    Wybór powinien być na postawie dobrych opinii i jakiejś swojej intuicji moim zdaniem.
    Tym sposobem wybraliśmy Zespół Muzyczny Focus z Łukowa, czego w ogóle nie żałujemy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *