Jak dbać o płyty winylowe?

W obecnych czasach płyty winylowe ponownie wróciły do łask i cieszą się większą popularnością klientów. To sprawia, że rośnie grono klasycznych audiofili, którzy kolekcjonują winyle oraz odtwarzają je na gramofonach. Każdy miłośnik płyt winylowych musi zwrócić uwagę na to, że to stosunkowo delikatne nośniki muzyczne, o które trzeba umiejętnie dbać, aby podtrzymać ich użyteczność oraz zwiększyć żywotność. Jak to zrobić i jak prawidłowo dbać o płyty winylowe we własnym zaciszu?

Aby zadbać o dobry stan techniczny płyt winylowych, musimy odpowiednio je przechowywać. Przede wszystkim płyty nie powinny być trzymane luzem. Optymalnie jest przechowywać je w dedykowanych pokrowcach lub w oryginalnych opakowaniach, które również mają wartość kolekcjonerską. Ponadto płyty powinny być trzymane w pozycji pionowej, dzięki czemu zminimalizujemy ryzyko ich uszkodzenia. Trzymanie płyt na poziomych stosach może doprowadzić do niepotrzebnych naprężeń lub nawet nieodwracalnych uszkodzeń winyli.

Jak jeszcze czyścić płyty winylowe?

Struktura płyt winylowych sprawia, że bardzo łatwo osiada na nich kurz. Wówczas przed użyciem płyt, powinniśmy doprowadzić je do idealnego stanu. Do odkurzania płyt winylowych może służyć specjalna szczotka do płyt, która możemy zakupić w internecie, w sklepach z muzyką lub w komisach płyt winylowych. Szczotka taka posiada specjalne węglowe włosie, które jest dostosowane do czyszczenia rowków, znajdujących się na powierzchniach winyli. Atutem tego rozwiązania jest skuteczność takiego odkurzania oraz fakt, że miękkie włosie nie porysuje płyt. Na to również powinniśmy zawsze zwracać uwagę.

Poza odkurzaniem winyli, pomożemy je również myć. Jest to konieczne zwłaszcza wtedy, gdy na płytach znajduje się brud, którego nie da się odkurzyć lub na winylach są plamy, które wymagają czyszczenia specjalnymi preparatami. Płyty winylowe powinny być myte za pomocą myjki, delikatnej szczoteczki oraz płynu, który również możemy kupić w zestawie. Starajmy się unikać korzystania z materiałów i preparatów, które mogą uszkodzić delikatną strukturę płyt winylowych. Zawsze zadbajmy najpierw o profilaktykę, a nie o naprawianie szkód, a winyle posłuża nam przez wiele lat.