Czy wystarczą Ci trzy miesiące?

Wizyta u lekarza, ogólny wywiad, rozmowa. Zapada decyzja, wspólne ustalenia o skierowaniu na badania. Lekarz wybiera kolejno rubryczki na skierowaniu, wypisuje dane pacjenta i podaje do ręki. Następnie stwierdza, chory z wynikami ma się stawić jak najszybciej by wysunąć odpowiednią diagnozę.
Osoba, która wychodzi z gabinetu lekarza przeważnie ma mętlik w głowie, tysiące stwierdzeń, zaleceń i świstki papieru. Przeglądasz listę nic CI konkretnego nazwy badań nie mówią. Nurtuje Cię zapewne pytanie, jak długo możesz zwlekać ze zrobieniem badań. Jak długo ważne jest skierowanie? W głowie kołacze się myśl, jak najszybciej, ale jak przeciętny polak stwierdza, co się odwlecze to nie uciecze.

 
Ogólnie przyjęta zasada stwierdza, że skierowanie ważne jest przez trzy miesiące, zawsze jest możliwość przedłużenia ważności skierowania, należy udać się ponownie do lekarza o prolongatę. Jednak jak tu wejść ponownie do gabinetu, gdy doktor przestrzegał nas o sprawnym wykonaniu badań. Nie ma co płakać, nad rozlanym mlekiem i należy w przypadku opóźnienia podejść do lekarza ponownie. Nie zawsze spotkamy się z uznaniem, czasem może na nas spłynąć potok słów, jednak przeważnie przedłużenie daty ważności skierowania zostaje zaakceptowane.