Jakie stoły wybrać na wesele? Okrągłe stoły na weselu

Organizacja wesela to nie tylko kwestie olbrzymie i bardzo problematyczne. Czasami trzeba również zastanowić się nad drobniejszymi zagadnieniami, które mogą się okazać naprawdę istotne dla przebiegu całonocnej zabawy. Jednym z nich jest na pewno decyzja dotycząca wyboru stolików do sali weselnej. Jaki powinny mieć kształt, żeby było wygodnie? Poniżej przedstawiamy kilka informacji, które warto brać pod uwagę, wybierając czy powinny być prostokątne lub okrągłe stoły na weselu.

Wariant klasyczny – prostokąt

Niezmiennie nie tracą popularności od lat, stanowiąc podstawowe rozwiązanie, z którego często korzystają pary organizujące wesela. Jakie są zalety tego typu stolików? Dzięki nim można zmieścić na sali zdecydowanie większą ilość gości, nie sprawiając przy tym wrażenia przeładowania przestrzeni. Również na samej powierzchni stołów może się zmieścić znacznie więcej przedmiotów. Nie trzeba będzie się zatem obawiać, czy zmieszczą się wszystkie kwiaty, dekoracje i zastawa stołowa. Ten typ stołów pozwala również na komfortowe rozsadzenie gości, żeby uniknąć niekomfortowych sytuacji i drobnych nieprzyjemności. Warto jednak pamiętać również o mniej pozytywnych stronach. W przypadku prostokątnych stołów gość, znajdujący się na końcu może się czuć odizolowany od pozostałych. Poza tym przemieszczanie się między stołami bywa problematyczne, gdy trzeba się przedostać wzdłuż całego rzędu. Ponadto nie wszystko zawsze znajduje się w zasięgu naszej ręki. Trzeba więc prosić często obce osoby o podanie co smaczniejszych przekąsek.

Okrągłe stoły na weselu

Moda na ten typ stolików przyszła do nas stosunkowo niedawno ze Stanów Zjednoczonych. To rozwiązanie eleganckie i stylowe, które pozwala na estetyczne zaaranżowanie sali. Wymogiem jest jednak duża przestrzeń. Miejsce, gdzie odbywa się wesele, musi być znacznie bardziej przestronne niż w przypadku stołów prostokątnych. Opcja ta wytwarza również konieczność bardzo uważnego rozplanowania kto będzie siedział przy którym stoliku, żeby uniknąć krępujących i nieprzyjemnych sytuacji. Jakie są inne zalety okrągłych stolików? Pozwalają na zdecydowanie lepsze zintegrowanie grupy osób, która siedzi razem, dzięki utrzymywaniu stałego kontaktu wzrokowego, a wszystko czego możemy potrzebować ze stołu zazwyczaj znajduje się w zasięgu naszej ręki, choć pojemność takiego stołu jest jednak zdecydowanie mniejsza. Poruszanie się w przestrzeni z takimi stolikami jest również zdecydowanie prostsze.

***

Podsumowując, jeśli szukamy rozwiązania eleganckiego i podkreślającego styl przestrzeni, warto postawić na stoliki okrągłe, które sprawdzą się jednak wyłącznie przy stosunkowo niewielkiej ilości gości lub jeśli mamy dostęp do naprawdę dużej sali weselnej. W innym razie lepiej postawić na prostokątne rozwiązania, które są zdecydowanie bardziej pojemne i pozwolą usiąść przy nich również większej ilości zaproszonych gości.

Pamiętajmy też, że tak naprawdę najważniejsza jest przede wszystkim dobra zabawa wszystkich na sali. Zadbajmy zatem o to, żeby nasi goście zostali posadzeni obok ludzi, których już lubią, albo takich których będą mogli łatwo polubić. Wówczas sam kształt stołów oraz związany z nim komfort ewidentnie odejdą na dalsze plany, a wszyscy skoncentrują się na radosnym świętowaniu tej tak ważnej chwili.