Watykan – zachwycające państewko

Jakim krajem jest Watykan

Na świecie znajduje wiele ciekawych państw, które nie zachwycają rozmiarami, a ich liczba mieszkańców nie może się równać z największymi miastami. Jednym z nich jest Watykan, przez wielu w dalszym ciągu niedoceniany. Watykan to najmniejszy kraj świata, jednocześnie pod względem ludności i powierzchni. Na stałe, na co dzień, mieszka tu niecałe 1000 osób, jednak przez cały rok, a szczególnie przez kilka okresów roku kalendarzowego, napływają tutaj masy ludzi.

Historia

Stolicą kościoła katolickiego i jednocześnie siedzibą papieża ten kraj położony na półwyspie Apenińskim stał się w XIV wieku. Przejął tym samym ten zaszczyt od Lateranu. Wcześniej do Watykanu ludzie zmierzali głównie po to, by odwiedzić grób św. Piotra. Nazwa państwa pochodzi od Wzgórza Watykanusa znajdującego się w zachodniej części Rzymu. Niepodległy Watykan istnieje jako państwo od 1929 roku. Święto państwowe Watykan obchodzi 11 lutego, jako rocznicę paktów laterańskich.

Watykan co zobaczyć?

3 podstawowe i najczęściej wybierane atrakcje do zwiedzania jakie wybierają turyści przybywający do Watykanu to: postawienie stopy na placu Św. Piotra, wejście do Bazyliki Św. Piotra i odwiedzenie Muzeów Watykańskich. Plac św. Piotra to miejsce, którego celem jest umożliwienie oglądania jak największej liczbie wiernych obrzędów, które są odprawiane przez ojca świętego. Plac jest otoczony kolumnadą, nad którą znajdują się rzeźby 140 świętych. Bazylika Św. Piotra zachwyca przyjezdnych ogromem wnętrza i przepychem. Jednym z najbardziej przyciągających wzrok eksponatów jest „Baldachim Beriniego”. W 1942 roku papież Pius XII zakomunikował światu, że pod bazyliką został odnaleziony grób świętego Piotra. Muzea Watykańskie to muzea, w których znajdują się dzieła sztuki zebrane przez poszczególnych papieży. Zostały udostępnione zwiedzającym w roku 1787. Pozostałe atrakcje, jakie możemy zwiedzić w Watykanie to: wycieczka do Ogrodów Watykańskich, wejście do skarbca i na kopułę Bazyliki św. Piotra czy odwiedzenie grot Watykańskich.