Ślub cywilny w plenerze – formalności i nasza nerwowa sytuacja

Coraz więcej par, z różnych względów, w ogóle nie decyduje się na uroczystość w kościele. Jednak chcąc zachować  piękną formę ceremonii i podniosły nastrój stawiają na ślub w plenerze. W związku z tym podpowiadamy jak zabrać się do załatwiania ślubu pomijając formalności związane z uroczystością w kościele.

Nerwowa sytuacja

Na początku chciałabym powiedzieć o przepisie, który może spędzić sen z powiek nie jednej parze: termin ślubu cywilnego można zarezerwować maksymalnie na pół roku przed planowaną uroczystością. Wszystko fajnie tylko, że salę, DJ’a, fotografa i inne atrakcje musimy zabukować co najmniej rok wcześniej.  I co jeśli okaże się, że w wybranym przez nas dniu urząd nie będzie mógł udzielić nam ślubu, a my mamy już zrobione wszystkie rezerwacje i wpłacone zaliczki?  Okazuje się, że w takiej sytuacji należy zwrócić się z prośbą o udzielenie ślubu do prezydenta miasta, w którym chcecie wziąć ślub.

Jak to było u nas?

Gdy urzędnik usłyszał, że chcemy się pobrać w ogrodzie w piątek o 18.00 w lipcu, jego twarz przybrała bardzo poważny grymas. Nie podobało mu się, że jest to po godzinach pracy (bo przecież Urząd pracuje do 15.00) i na dodatek stwierdził, że lipiec to sezon urlopowy i wszyscy mogą być w tym czasie na wakacjach!

Nie muszę chyba pisać jak strasznie się zdenerwowałam…

Na szczęście po kilku dniach, gdy zadzwoniliśmy do urzędu, potwierdzono naszą datę – najwyraźniej wizja wpłaty 1000 zł za ślub w plenerze, przekonała urząd do udzielenia nam ślubu. Uff!

Oto 5 najważniejszych rzeczy, o których powinny pamiętać pary decydujące się na ślub w plenerze!

  1. Jeśli chcecie wziąć ślub w plenerze to w celu załatwienia formalności udajecie się do USC, który jest właściwy dla miejsca, w którym bierzecie ślub. W tym przypadku nie kierujecie się miejscem Waszego zamieszkania lub zameldowania.
  2. Do urzędu możecie się wybrać najwcześniej 6 miesięcy przed planowanym ślubem, bo tylko tyle są ważne zapewnienia o braku przeciwwskazań do zawarcia małżeństwa.
  3. Aby złożyć zapewnienia musicie stawić się do urzędu wspólnie.
  4. Podczas składania zapewnień wybieracie nazwisko jakie będziecie nosić po ślubie oraz nazwisko dla przyszłych dzieci.
  5. Po wszystkim musicie zrobić przelew na rachunek USC w kwocie 1084 zł.

Ważne jest jeszcze odpowiednie wybranie miejsca. Ma ono „gwarantować zachowanie uroczystej formy i bezpieczeństwo uczestników”.

2 comments Add yours
  1. I actually wanted to develop a word to be able to express gratitude to you for all the pleasant tactics you are giving out at this site. My rather long internet lookup has at the end been honored with beneficial content to write about with my two friends. I ‚d declare that we readers actually are very much fortunate to live in a wonderful community with very many outstanding people with valuable strategies. I feel very much privileged to have come across your weblog and look forward to really more amazing times reading here. Thanks once again for everything.

Dodaj komentarz